Holandia otwarcie konta w banku

Otwarcie konta w holenderskim banku 

Na wstępnie wyjaśnić należy, że każdy obywatel Unii Europejskiej ma możliwość otwarcia konta bankowego (rachunek bieżący/rozliczeniowy) w Holandii. Wynika to zarówno z przepisów Unii Europejskiej jak i prawa holenderskiego. Bank może poprosić o udowodnienie potrzeby założenia konta – fakt posiadania pracy, chęć zakupu abonamentu itp. Warto znać swoje prawa ponieważ może ułatwić to nam otwarcie rachunku. 

Banki w Holandii

W Niderlandach, tak jak i w Polsce, możemy otworzyć rachunek w banku fizycznym lub internetowym. ABN Amro, ING, Rabobank oraz SNS należą do najpopularniejszych banków. Zazwyczaj opłaty są bardzo podobne i wynoszą kilka euro. Karta do rachunku wliczona jest w pakiecie tak samo jak i przelewy SEPA w Euro (również do Polski). Próżno szukać promocji na rachunki bankowe, czasami zdarza się 1-2 miesiąc prowadzenia konta za darmo (SNS). Konta dla studentów są zazwyczaj za darmo lub z dużą zniżką ale należy pamiętać, że zazwyczaj obowiązują inne warunki. 

€1,95 karta i wypłaty do 12000€ w roku za darmo (w całej UE), powyżej 120000 €5 plus 0.5%. Wypłata w obcej walucie 2.25€ plus 1.2% prowizja za przewalutowanie. Płatność w obcej walucie 1.2%. Cennik dostępny na stronie tutaj

Otwarcie rachunku online możliwe poprzez aplikację przy pomocy paszportu. 

Strona oraz aplikacja dostępna w języku angielskim. Bank również specjalizuje się w obsłudze klientów z zagranicy w expat centers dostępnych w większych miastach. 

€ 1,95 (lub ze zniżką 1.55€ – w tym wypadku bark możliwości wpłaty gotówki na konto) wypłaty z bankomatu za darmo (w całej UE).  Wypłata w obcej walucie 3.25€ plus 1.2% prowizja za przewalutowanie. Płatność w obcej walucie 1.2%. Cennik dostępny na stronie tutaj

Otwarcie rachunku online możliwe jest tylko w przypadku posiadania holenderskiego dokumentu. 

Aplikacja w języku angielskim. 

€1,90 karta i wypłaty z bankomatu za darmo (w całej UE).  Wypłata w obcej walucie 3.50€ plus 1.2% prowizja za przewalutowanie . Cennik dostępny na stronie tutaj

Otwarcie rachunku online możliwe jest poprzez aplikację przy pomocy paszportu. 

€2.25 karta i wypłaty z bankomatu za darmo (w całej UE).  Wypłata i płatność w obcej walucie 0.30€. Cennik dostępny na stronie tutaj

Otwarcie rachunku online możliwe jest poprzez stronę. Potwierdzenie tożsamości poprzez przelew z innego banku w Holandii (iDeal). 

Oczywiście powyżej przedstawione zostało tylko kilka banków tradycyjnych. Strona www.consumentenbond.nl/ oferuje wyszukiwarkę konta na podstawie naszych „wymagań”. W przeglądzie łatwo można zobaczyć wszystkie opłaty, ale również zobaczyć ocenę banku pod względem korupcji, ochrony praw człowieka itp. 

Banki wirtualne w Holandii

Rynek banków internetowych nie jest obszerny. Bankowość w w kraju tulipanów traktowana jest bardzo poważnie dlatego internetowych banków nie ma zbyt wiele. 
Tak na prawdę jedynym bankiem typowo internetowym jest Bunq. Posiada on licencję holenderskiego regulatora bankowego. Dlatego nasze konto będzie posiadało kod NL w numerze rachunku bankowego. Inne konta to Revolut or N26. Revolut posiada siedzibę na Litwie natomiast N26 w Niemczech. 
 

 

Bunq opzeggen met 100% opzeggarantie - Dyme

€8,99 miesięcznie za rachunek za kartą. Każdego miesiąca 4 wypłaty są bezpłatne, niezależnie od waluty. Następnie płacisz 99 centów za każde 5 kolejnych wypłat, a następnie 2,99€ za następne wypłaty. Brak opłat za przewalutowanie – korzystny kurs. Cennik dostępny jest tutaj

Otwarcie rachunku online możliwe poprzez aplikację przy pomocy paszportu lub dowodu. 

Aplikacja jest dostępna również w języku angielskim. 

Przy pomocy stron Cashback można otrzymać zwrot za otwarcie konta. 

CashbackXL jest to 7.5€ 

Shopbuddies.nl 4.50€

Revolut – Apps on Google Play

Konto można mieć zupełnie za darmo. Kartą jaką należy wybrać przy rejestracji to Maestro. Jest to jedyna karta, która obsługiwana jest wszędzie. W aplikacji dostępne są również darmowe karty wirtualne, którymi można płacić online. Cennik dostępny jest w aplikacji. 

Wypłaty z bankomatów za darmo do 200€ w miesiącu. Bardzo korzystny kurs walutowany (obowiązują limity). 

Otwarcie rachunku online

Bardzo prosty proces zakładania konta oraz aplikacja w języku polskim. 

 

N26 Bank

Konto zupełnie za darmo. Do konta wydawana jest karta Mastercard, którą można płacić online, ale nie jest akceptowana we wszystkich sklepach. 5 wypłat w miesiącu za darmo, następnie 2€. W przypadku waluty obcej należy doliczyć 1.7% za przewalutowanie. Cennik dostępny jest tutaj

Otwarcie rachunku online możliwe jest poprzez aplikację. 

Jeżeli chcemy konta holenderskiego jedyna opcja to Bunq. Niestety wiąże się to z wysokimi opłatami. Warto przeanalizować czy rachunek w tradycyjnym banku nie jest lepszą opcją. 

Revolut jest bardzo popularną aplikacją ze względu na brak koszów prowadzenia, przewalutowania oraz obsługi w wielu językach. Jeżeli się zdecydujemy na konto w tradycyjnym banku warto otworzyć również konto Revolut – bezpłatnie przelewać można pieniądze na konto w Polsce po korzystnym kursie (zawsze należy przewalutować w aplikacji). 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.