Internet

Internet w Holandii

Każda osoba mieszkająca w Holandii chce zapewne dostępu do dobrego internetu za przystępną cenę. Wielu Polaków przeprowadzających się do Holandii zaskoczonych jest ofertą internetu przede wszystkim pod względem prędkości i ceny. Niestety oferta nie jest tak zróżnicowana jak w Polsce a ceny mogą być kilkakrotnie wyższe. 

VDSL – Internet na linii telefonicznej

W Holandii główną metodą dostarczania internetu jest (VDSL poprzez linię telefoniczną). Prędkość internetu jest bardzo zróżnicowana i zależy od naszej odległości od centrali. Zdarza się, że nasza maksymalna prędkość to tylko kilka Megabajtów (Mb). Najlepszą stroną do sprawdzenia maksymalnej prędkości jaką możemy osiągnąć jest breedbandwinkel.nl. Strona poza porównaniem ofert różnych dostawców pokazuje nam również odległość od centrali wraz z maksymalnymi prędkościami. 

Na poniższym zrzucie widać, że oferta dostawcy jest na 100Mb jednak maksymalna osiągalna prędkość to tylko 75Mb. W niektórych przypadkach warto jest wziąć niższy pakiet ponieważ i tak nasze łącze nie jest w stanie osiągnąć prędkości za którą płacimy. 

Wszyscy dostawcy internetu VDSL korzystają z linii KPN (odpowiednik TP S.A). Nie ważne jest więc czy wybierzesz dostawcę A czy B ponieważ wszyscy dostawcy korzystają z tej samej sieci. Jedyna różnica to cena i oferty specjalne.

Wszystkie prędkości podawane są to prędkości maksymalne i prędkość może być niższa niż podawana na stronie. Ceny wahają się od około 30€ do 50€ w zależności od dostawcy i prędkości. Warto również sprawdzić całkowitą cenę za okres obowiązywania umowy ponieważ czasami dostawcy naliczają opłaty za przyłączenie.

Czas podłączenia internetu to około 3 tygodnie. KPN może zrobić to troszkę wcześniej ponieważ jest właścicielem linii telefonicznej. Niestety czas ten nie może zostać zmieniony. Jeżeli szybko potrzebujesz internetu to kabel lub internet mobilny może być Twoim jedynym wyjściem. 

Warto również wiedzieć, że linia telefoniczna jest obowiązkowym wyposażeniem mieszkania. W przypadku telewizji kablowej nie jest to obowiązek. 

Strona breedbankwinkel.nl oferuje swój własny cashback 10€  (minimum) oraz cashback przez stronę shopbuddies.nl. Łącznie możemy uzyskać nawet ponad 100€ zwrotu. Na stronie shopbuddies.nl można również sprawdzić ofertę bezpośredni od dostawcy w sekcji Telefoon & Internet ponieważ czasami może być wyższa niż przez breedbandwinkel.nl

Kabel/Światłowód

W przypadku kabla i światłowodu konkurencja jest mniejsza dlatego ceny są czasami kosmiczne. W przypadku jednej z popularnych sieci kablowych musimy za 1Gb internetu zapłacić ponad 70€ miesięcznie! Cena powala z nóg. Pamiętać należy jednak, że jest to prędkość gwarantowana. W przypadku ADSL prędkość jest maksymalna i może być dużo niższa (zła jakość kabla, długość kabla itp.). 
Tak samo jak w przypadku ADSL poprzez stronę Breedbandwinkel czy inną porównywarkę cen możemy sprawdzić jaki opcje dostępne są pod naszym adresem. 

Internet mobilny 

Internet mobilny w Holandii również nie należy do najtańszych. Tak naprawdę próżno jest szukać ofert mobilnego internetu dla domu tak jak w Polsce. W Holandii usługa ta jest raczej wyjątkiem i jest opcją dla domostw poza zasięgiem ADSL/kabla/światłowodu. Nie można mówić o żadnej konkurencji pomiędzy internetem mobilnym a dostawcami stacjonarnymi. Ceny są bardzo wysokie i obowiązują limity danych. Ceny oraz opcje można sprawdzić na providers.nl. Opcję internetu mobilnego dla domu oferuje KPN i T-Mobile. 

Promocje

 Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze dostawcy internetowego są promocje. T-mobile kusi swoich klientów zniżką jeżeli posiadają już telefon komórkowy na abonament. W przypadku BudgetEnergie mamy zniżkę na kilka usług – prąd, gaz, telefon komórkowy oraz internet domowy. W Ziggo/Vodafone otrzymujemy zniżkę oraz podwójny limit danych komórkowych. Przed wyborem dostawcy warto sprawdzić jakie zniżki i pakiety oferuje. 
Również należy pamiętać, że zazwyczaj wszyscy dostawcy oferują promocyjne warunki dla nowych klientów. Warto zmieniać dostawcę co roku aby otrzymać najlepsze warunki, ale także cashback (przez strony cahbackowe). 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.