OV chipakaart

OV Chipkaart

OV*-chipkaart to karta (z chipem NFC) używana w holenderskim transporcie publicznym. Służy ona jako bilet i działa na zasadzie przedpłaty. Dzięki karcie mamy dostęp do tańszych biletów w porównaniu z biletami jednorazowymi. Karta może być imienna lub zupełnie anonimowa. 

Karta ze zdjęciem jest imienna, niebieska karta jest anonimowa

W celu wyrobienia karty imiennej należy skorzystać ze strony https://www.ov-chipkaart.nl/ lub strony dostawcy transportu publicznego. Nie ważne w jaki sposób karta została wyrobiona zawsze obowiązuje w całej Holandii. 

Karty anonimowe można kupić w supermarketach, na stacjach NS (odpowiednik PKP)/ przewoźników w punktach obsługi pasażerów oraz w specjalnie oznaczonych maszynach (OV-chipkaart kopen). 

*Openbaar Vervoer=Transport publiczny

Doładowanie 

Istnieje wiele możliwości doładowania karty OV. Można to zrobić praktycznie na każdej stacji kolejowej w automacie oraz w punktach obsługi pasażerów. Można również zrobić to online pamiętać należy jednak, że musimy odebrać doładowanie w maszynie lub automatycznie przechodząc przez bramkę NS. Maszyny dostępne są w supermarketach oraz wybranych autobusach oraz tramwajach. 

Poniższe maszyny znajdują się w supermarketach i innych punktach handlowych. Można w nich doładować kartę lub odebrać zamówienie złożone online. 

Źródło: ov-chipkaart.nl

Check in/Check Out

W przypadku karty OV niezbędne jest jej zeskanowanie przy wejściu (check in) oraz wyjściu (check out). W autobusach i tramwajach są to aparaty, natomiast w przypadku metra oraz pociągów – bramki. Przy wejściu z karty pobierana jest maksymalna opłata za przejazd 4€ za autobusy/metro itp. oraz 20€ w przypadku pociągów. Podczas skanowania przy wyjściu kwota ta została zaktualizowana o rzeczywisty koszt przejazdu. 
Jeżeli zapomniałeś się odbić przy wyjściu możesz poprosić o zwrot zwrot środków, który jest różnicą pomiędzy kwotą maksymalną za przejazd a rzeczywisty koszt przejazdu. Pieniądze zwracane są na konto bankowe do 14 dni. 


Słowniczek

Check in – odbicie przy wejściu 
Check out – odbicie przy wyjściu
Vergeet niet om te uitchecken – komunikat w transporcie publicznym przypominający od odbiciu przy wyjściu z pojazdu
Openbaar Vervoer – Transport publiczny 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.