Parkowanie

Parkowanie Amsterdam, Rotterdam, Haga

Parkowanie na ulicy w Amsterdamie, Rotterdamie czy innych większych miastach Holandii jest bardzo drogie. Cena za godzinę parkowania na ulicy w centrum Amsterdamu to 7.5€ a w Rotterdamie 4.20€. Każde miasto ustalone ma swoje taryfy oraz strefy parkowania, ale ceny zazwyczaj wahają się od 2 do 7.5€ za godzinę.

Aplikacje do płacenia za parking

 

Poza płaceniem w automacie na ulicy, istnieje również możliwość płacenia przez aplikację. Poniżej znajduję się lista aplikacji z przybliżonymi kosztami. W przypadku wykupienia abonamentu nie płaci się kosztów transakcji. 

Aplikacja  Koszt za transakcję  Abonament Uwagi
ANWB
Parkeren
0.15-0.50€ Tak od 0.55€ z członkostwem ANBW/0.75 za tydzień  Cashback na członkostwo ANBW,
taniej niż bezpośredni u Yellowbrick w przypadku posiadania członkostwa ANBW
(dostawca), karta Q Park + dostęp do ParkBee
Ease2pay 0.19€ Tak: 0.49€ za 7 dni, 1.49€ za miesiąc lub 14.99 za rok Najtańszy abonament. Można
zapłacić za benzynę na niektórych stacjach
EasyPark 0.25€ Tak 1.99€ za miesiąc Działa w wielu krajach
Flitsmeister 0.25€ Brak Aplikacja na fotoradary i parking w jednym 
Parkmobile 0.30€ Tak 1.99€ za miesiąc  
Yellowbrick 0.15-0.50€ Tak od 0.75€ za tydzień karta Q Park + dostęp do ParkBee

ParkBee jest alternatywą dla parkowania na ulicy. Aplikacja oferuje możliwość parkowania na różnych parkingach w mieście w atrakcyjnych cenach. W przypadku tej aplikacji warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Ceny zależą od parkingu i są bardzo zróżnicowane. 

P&R (Amsterdam, Rotterdam, Haga)

Świetną alternatywą do parkowania w centrum miast jest P&R (Park&Ride). Jest to sieć parkingów dotowanych przez gminy, które powstały w celu rozładowania/ograniczania ruchu w centrach miast. Parkingi te położone są poza centrum, ale są bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Zazwyczaj bilet na transport publiczny wliczony jest w cenę lub dostępny jest w atrakcyjnej cenie. Każde większe miasto posiada kilka parkingów P&R i łatwo je znaleźć wpisując w wyszukiwarce „P&R + nazwa miasta”. W przypadku Amsterdamu warto sprawdzić na stronie gminy ilość dostępnych miejsc, ponieważ dosyć często zdarza się, że parkingi są pełne. W tym wypadku obowiązuje standardowa taryfa za parkowanie, które jest kilkukrotnie wyższa (ale nadal niższa niż w centrum miasta).

Rozłożenie parkingów P&R w Amsterdamie (źródło: Amsterdam.nl)

Przykładowa informacja o dostępnych miejscach ze strony amsterdam.nl

Cena parkowania P&R w Amsterdamie to około 10€ za dzień. 8€ za dobę przy wjeździe do 10:00 w tygodniu + cena biletu na komunikację miejską lub 1€ za dobę przy wjeździe po 10:00 w tygodniu i o dowolnej porze w weekend + cena biletu na komunikację miejską. Im więcej osób tym parkowanie jest tańsze (na osobę). Przy wjeździe na parking należy wziąć bilet P&R (uwaga: wszystkie parkingi P&R również oferują opcję parkowania za standardową cenę). Dodatkowym warunkiem skorzystania ze specjalnej ceny jest wymóg podróży do centrum transportem publicznym. W maszynie na parkingu należy wybrać bilet (OV) na komunikację miejską (GVB – tramwaj, autobus, metro), trzeba go użyć przy wejściu oraz wyjściu (check in and check out) oraz na nim wrócić (check in, check out). Maksymalny czas parkowania to 72 godziny, następnie naliczana jest stawka standardowa. Dokładne ceny oraz dodatkowe informacje znajdują się tutaj.

W przypadku Rotterdamu parkowanie jest za darmo również pod warunkiem użycia transportu publicznego, aby dojechać do centrum. Maksymalny czas parkowania to 72 godziny, następnie naliczana jest stawka standardowa. Dokładne ceny oraz dodatkowe informacje znajdują się tutaj.

W Hadze obowiązuje różne stawki w zależności od tego, który parking wybierzemy. Dokładne ceny oraz informacje można znaleźć po wybraniu parkingu na stronie denhaag.nl

Linki:

Strefy i ceny parkowania Rotterdam, Amsterdam, Den Haag (Haga)

Stroną wartą polecenia jest https://www.prettigparkeren.nl/. Strona oferuje możliwość sprawdzenia cen parkowania (na ulicy, prywatne parkingi, P&R itd.) w poszczególnych miejscowościach. Bardzo przydatna jest informacja jak daleko jest opcja bezpłatnego parkowania. 

Widok ze strony https://www.prettigparkeren.nl/

Aanbiedingen bij webshops

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.